10 Aralık 2014 Çarşamba

Sıvı Sabunda ki Büyük Tehlike!Çocuklarımızın sağlığını korumak için kullandığımız sıvı sabunlar zararlı kimyasallar içeriyor. Hijyen ve sağlık vaad ederken, aslında çocuklarımıza zarar veriyor !

Mikroplara karşı daha güçlü olduğu düşüncesiyle kullanılan antibakteriyel sıvı sabunlar acaba gerçekten de mikroplarla savaşarak sağlığımıza katkıda bulunuyor mu?

Sıvı Sabun nedir?

Çoğumuzun düşündüğünün aksine, bildiğimiz katı sabunun sıvı hali değil maalesef.  Sıvı Sabun, kimyasal yağ asitlerine sülfat bazlı köpürtücü maddeler eklenerek sıvı halde hazırlanan bir tür deterjan..
Deterjan bazlı olduğundan da cildinizi kurutur, cildinizde gözle görünmeyen çatlaklar oluşturur ve bu çatlaklardan zararlı kimyasallar emilerek kolayca kana karışır.

Günümüzde, sıvı sabunları daha az mikrop yaydığı düşüncesiyle daha çok kullanıyoruz. Ege Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre sıvı sabun, elimizdeki açık yaralara temas etmesi durumunda cilt kanseri riskini artırıyor. Ankara Onkoloji Hastanesi’ne yapılan başvurularda son 4 yılda Cilt Kanseri hastalarının %94 oranında arttığı bildiriliyor.

Sıvı Sabun Nasıl Temizler?

Aslında sabun bir antiseptik, yani mikrop öldürücü değildir. Normal bir deri üzerinde, ölü deri hücreleri, kurumuş ter, çeşitli bakteriler ve toz vardır. Sabunun özelliği, mekanik olarak derimizin üzerinden bunların alınmasını sağlamasıdır.

Suyu ve yağı (ne yağı olursa olsun) aynı kaba koyarsanız birbirlerine hiç karışmazlar ,aksine su ve yağ molekülleri arasında birbirlerini iten bir güç vardır. Elimizi sadece su ile yıkadığımızda, derimizin üzerindeki yağ tabakası, suyun derimize temasına mani olur, onu dağıtır ve tam anlamı ile temizlik sağlanamaz. İşte burada sabun devreye girer ve elimizdeki kirlere yapışarak onları alır götürür. Bir bakıma çivi çiviyi söker tarzında temizlik sağlar. 


Antibakteriyel Sabun Nedir?


Antibakteriyel Sabun ise, sıradan bir sıvı sabuna , mikroorganizmaları öldüren kimyasalların eklenmesi ile oluşur. En bilineni Triklosandır. Bu madde elimizdeki faydalı bakterileri de öldürerek cilt florasını bozar.Ayrıca Triklosan'ın kas ve iskelet sistemini bozduğu ortaya çıkmıştır. Kanserojen olduğu düşünülmektedir.
Triklosan Nedir?

Antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, traş losyonları, kozmetikler gibi birçok üründe kullanılan bir maddedir. Yaklaşık olarak 40 yıldır bilerek veya bilmeyerek kullandığımız bu maddenin zararları ise 2000’li yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Zararları;

1. Kanada Tıp Birliği, 2009 senesinde bakterilerde antibiyotik direncine yol açtığı ve kloroform gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşumuna sebep olduğu için triklosanın evlerde kullanılan ürünlerde yasaklanması istemiştir. Araştırmalara göre triklosanın sudaki klor ile reaksiyona girmesiyle kanserojen bir madde olarak bilinen kloroform oluşmaktadır.

2.  Triklosan sudaki serbest klorla birleşerek diklorofenol oluşumuna da yol açmakta; bu da ultraviyole ışınların etkisiyle dioksine dönüşmektedir. Oluşan dioksin miktarı çok az olmakla beraber bu madde çok toksiktir ve hormonları bozucu etkisi de vardır. Ayrıca bunların vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalırlar.

2006’ da kurbağalar ve fareler üzerinde yapılan araştırmalar çok düşük miktarlardaki triklosanın bile tiroit hormonlarının reseptörlerine bağlandığını ve tiroit hormonlarını bloke ettiğini ortaya çıkarmıştır.

3. Birçok araştırmada triklosanın bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanmasına sebep olduğu da gösterilmiştir.

4. Triklosanla temasları fazla olan çocuklarda alerjilerin çok sık görüldüğü de pek çok araştırma ile ortaya konmuştur. Bazı kişilerde  egzamaya yol açabileceği de bilinmektedir.

Antibakteriyel Anneler için sihirli bir kelime...

Antibakteriyel, anneler için adeta sihirli bir kelime maalesef . Bu ürünler sayesinde çocuklarını mikroplara karşı koruduklarını sanıyoruz. Üreticiler de bu durumun farkında ve annelerin bu hassasiyetlerini çok güzel kullanıyorlar. 

Okullar açıldı. Televizyonlarda, gazetelerde annelere seslenen antibakteriyel sabun  reklâmları göreceksiniz. Oysa antibakteriyel ürünlerin günlük hayatta kullanılmasının faydalı olduğunu gösteren hiçbir delil yok. Aksine bir çok zararı var.

Doğal, Bitkisel Sıvı Sabun kullanarak çocuklarımızın sağlığını tehdit etmeden de , elimizdeki zararlı mikroorganizma ve kirlerden kurtulabiliriz.


Antibakteriyel sözüne kanmayın; sabun, jel, diş macunu, deodorant ve diğer benzeri ürünleri alırken içerisinde zararlı kimyasallar bulunmayanları tercih edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder