15 Eylül 2014 Pazartesi

Gıda İşletmelerinde Hijyen Eğitimi Almak Zorunlu

Gıda İşletmelerinde Hijyen Eğitimi Almak Zorunlu...
Gıda üretim ve perakende iş yerleri, Kaplıca, sauna, hamam, berber, masaj ve güzellik salonları, Otel ve misafirhane gibi yerler ile Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarına hijyen eğitimini olma zorunluluğu getirildi.

 05 Temmuz 2013 tarih ve 28698 sayılı resmi gazete’ de yayımlanan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” ne göre hijyen eğitiminin zorunlu hale geldiği belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, bu yönetmeliğe göre; Gıda üretim ve perakende iş yerleri, Kaplıca, sauna, hamam, berber, masaj ve güzellik salonları, Otel ve misafirhane gibi yerler ile Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kollarının; Hijyen Eğitim Belgesini almaları gerektiği hatırlatılarak, “İlgili yönetmeliğe göre bu işletmelerin 5 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimlerini tamamlamaları, aksi takdirde ceza-i müeyyidelerin uygulanacağı belirtiliyor. İş yeri sahipleri ve işletenleri; çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur. Söz konusu işletmeler, İlçe Halk Eğitimi müdürlüklerine başvurarak hijyen eğitimlerini alabilirler” denildi.

Cleaner Magazine Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder