12 Eylül 2015 Cumartesi

KIEHL;YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ


Kiehl Türkiye Genel Müdürü,Zafer ŞAHİNOĞLU
YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ
Kiehl 1904 yılında Almanya’ nın Münih şehrinde kurulmuştur. Bu yıl 111. Yılını kutlamanın şerefini yaşamaktadır.
Kurulduğu günden bu yana tüm dünyada “Yeniliklerin Öncüsü” olarak bilinmektedir ve o şekilde de devam etmektedir. Temizlik endüstrisi gelişmeye başladığı günden bu yana bir çok sektöre bir çok yenilik katmıştır. Bu yeniliklere örnek olarak;
·    İlk alkol bazlı temizleyici,
·    İlk asit ve klor içermeyen banyo temizleyicisi,
·    İlk eco label ödüllü ürün,
·    İlk zeminlere sakız ve etiket yapışmasını engelleyen genel temizlik ürünü,
·    İlk kendiliğinden dozajlamalı konsantre ürün ambalajı,
·    İlk iletken zemin cilası,
·    İlk eco label ödüllü cila sökücü,
·    İlk eco label ödüllü polimer cila,
·    İlk eco label ödüllü su bazlı ahşap yağı,
·    İlk lotus efekt etkili temizleyici,
·    İlk hastane ve otel hijyeni için PROMOP SYSTEM,
·    İlk akıllı telefonlar için ürün uygulama sistemi,
·    İlk olarak otomotiv temizleme ürünlerin de dünya da ilk defa micron teknoloji Kiehl tarafından kullanılmıştır.
Zafer bey sizi tanıyabilir miyiz?
1980 istanbul doğumluyum. Üniversiteyi bitirdikten sonra içinde bulunduğum sektörle tanıştım ve yaklaşık 11 yıldır sektörde profesyonel olarak çalışmaktayım. 2006 – 2009 yılları arasında Orta Asya ülkelerinde başta Kazakistan olmak üzere Faber Kazakistan’ ın kurulumunda yer alarak bu süre içinde genel koordinatörlük ve genel müdürlük görevlerini sürdürdüm. 2010 yılından itibaren Johannes Kiehl firmasının distribütörü olan Pak Endüstriyel’ de satış müdürlüğü görevini icra etmekteyim. Evliyim, 5 yaşında Dinara isminde bir kızım var.
Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişimini anlatabilir misiniz?
Kiehl 1904 yılında Almanya’ nın Münih şehrinde kurulmuş bir aile şirketidir. Kuruluşundan bu yana tüm Kiehl şirketleri, Kiehl ailesi tarafından başarıyla yönetilmiştir.  Kiehl tüm dünyada “Yeniliklerin Öncüsü” olarak bilinmektedir.  Bu yeniliklere örnek olarak ilk alkol bazlı genel temizlik ürünü, ilk ecolabel ödüllü ürün, ilk asit klor içermeyen saniter alan temizleyici ve daha bir çok yeniliğin öncüsü olmuştur.
Firmanızın Ürün / Hizmet gamı nelerdir. ?
Kiehl’ ın geniş bir ürün portföyüne sahiptir.  Bina bakımı, Mutfak Hijyeni, Gıda Hijyeni, Bulaşık Makinesi Ürünleri, Tekstil Hijyeni,  Ağır Sanayi Temizliği, Otomatik Araç Yıkama Makinesi Ürünleri ve özel temiziik ürünleri bunların başlıcalarıdır.
En popüler ürünleriniz hangileridir?
Bazı ürünlerimiz isim olarak Avrupa ülkelerinde marka haline gelmiştir.  Bu popüler ürünlerimizden örnek vermek gerekirse;
Sanikal: Asit klor içermeyen saniter alan sanitasyon ürünü
Veriprop: Lotus efekt etkili yüzey temizleyici
Gommasol: Lastik izi giderici
Tablefit: Plastik ve Alüminyum  temizleyici
Spesifik ürünleriniz var mı?
Kiehl ürünlerinin neredeyse tamamını spesifik ürün olarak görebiliriz. Ancak yine bunların arasında lastik izi giderici, mikro gözenekli porselen karo temizleyici, su bazlı ahşap yağları öne çıkmaktadır.
Üretmiş olduğunuz ürünler, hangi özellikleri ile ön plana çıkıyor?
Kiehl ürünlerinin neredeyse tamamı %90’ ın üzerinde doğada çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca Kiehl toz olsun sıvı olsun hiçbir ürününde fosfat kullanmaz. Aynı zamanda 22 bitmiş ürününe EcoLabel çevre etiketi ödülü almıştır. Bu şekilde Kiehl ürünleri kullananlar çevre dostu kullanıcı hale gelirler.
Üretmiş olduğunuz ürünler, en çok nerelerde kullanılıyor?
Üretmiş olduğumuz ürünler oteller, restoranlar, fabrikalar, spor salonları, catering firmaları, sağlık kuruluşları, kamu kuruluşları ve otomotiv sektöründe kullanılıyor.
Ürünlerinizin tercih sebeplerini anlatır mısınız?
Yüksek konsantre ve çevre dostu olması, kendinden dozajlamaya sahip patentli ambalaj yapısı olması, sorun çözücü olması ve kullanım ekonomis sağlaması başlıca tercih sebepleridir.
Firmanızın Yakın zamanda piyasaya sunmayı planladığınız yeni ürün ya da ürünler var mı?
Yakın zamanda Sanikal isimli ürünümüzün konsantre formu olan Sanikal Konsantre’ yi kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. Bu ürün 1 litre konsantre’ den 25 adet kullanıma hazır ürün veriyor. Banyo ve Wc temizleyicisi olarak kullanıyorsun. Ferahlatıcı kokusu ve su iticiliği sayesinde banyolarınız hiç ummadığınız kadar temiz oluyor.
Bu ürünün yanı sıra dünyada ilk defa su bazlı patentli ecolabel çevre etiketli ödüllü Ahşap Yağı olan EcoRefresher’ ı piyasaya sunduk. Bu yağ ile yağlanan ahşaplar 2 saat sonra üzerinde yürünebilir hale geliyor.  Yine bunun yanı sıra Kiehl App’ ı faaliyete geçirerek tüm ürünlerimizin kullanım bilgileri ve MSDS lerinin bir arada olduğu kişisel asistanı cep telefonlarına indirgedik. Bu yenilik ile yine dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olduk.
Firmanızı rakiplerinden farklı kılan unsurlar nelerdir. ?
Sorun odaklı çalışmamız, yüksek kalite, dünyanın her yerinde aynı ürün kalitesi, çevre dostu ürünler.
Markanızın değeri uluslararası üne sahip, bu dinamizmi nasıl sağladınız?
Kiehl 110 yıllık bir aile şirketi. Doğru olandan hiç ayrılmadan çalışan bir firma. Yeniliklerin öncüsü. Aynı prensiplerle  şu an dördüncü kuşak firmayı yönetiyor. Bütün uluslararası fuarlarda ve platformlarda faaliyet gösteriyor. Disiplinli çalışma başarıyı getiriyor.  Arkasından da uluslararası ün zaten kendisi geliyor.
Dünya pazarında öne çıkmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Kiehl dünya pazarının büyük bir kısmında ya temizlik sektöründe ya otomotiv sektöründe karşınıza çıkar. Sürekli çalışan bir arge merkezi sayesinde yeniliklerin öncüsü olmaya devam ediyoruz.  Dünya pazarında yeni ve yenilikçi ürünlerimizle öne çıkmaktayız. Kiehl sürekli kendini yenileyen teknolojinin en son şeklini üretim hatlarında kullanan bir firma.  Hatta kendi binalarında farklı ve daha iyi bir çevreci olabilmek adına jeotermal ısıyı kullanarak binanın ısıtmasını ve soğutmasını sağlamaktadır.
2013 Yılı sizin için nasıl geçti? 2014 yıl için hedefleriz nelerdir?
2013 yılı bizler için beklentilerimiz doğrultusunda geçti. Ancak son çeyrekte ki kur artışları herkesin olduğu gibi bizimde canımızı sıksa da 2014 yılından umutluyuz. Bildiğimiz ve inandığımız yolda kullanıcılara kaliteli ürün kullanma zevkini aşılayarak devam edeceğiz.
Dünyada ve Ülkemizde hijyen gün geçtikçe daha da önem arz etmekte, gözlemlerinizi ya da bu konuda yapmış olduğunuz çalışmaları bizimle paylaşır mısınız?
Bir arada yaşamın olduğu her yerde hijyen her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. İnsanlar bilinçlendikçe hijyeni ve hijyenik ortamları arar ve ister bir hale gelmektedir. Kiehl hijyen için çok ciddi ar-ge yatırımları yapmaktadır ve her geçen gün yeni bir ürünü ya da sistemin insanlığa armağan etmektedir.
Ancak maalesef ülkemizde ucuz olsun mantığı ile temizlik yapılmaya devam ettiğinden hijyenin önem kazandığı alanlarda maalesef bunu görememekteyim.
Kiehl gerçek hijyen için doksanlı yıllarda başladığı ar-ge’ sine 2004 yılında patent alarak hizmete sunduğu PROMOP SYSTEM projesidir. Bu sistem dünya da ki ilk mop ve bez yıkama ve hazırlama sistemidir. Avrupa’ da yaygın olarak kullanılan bu sistem ülkemizde daha yeni yeni tanınmaktadır.

Hijyen kelimesi ne anlama gelmektedir ve dezenfektan genellikle halk arasında temizlik olarak biliniyor,  aralarında ki farkı bize tanımlayabilir misiniz?    
Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.
Dezenfeksiyon salgın hastalıklarla savaşmak için patojen mikropların yok edilmesidir.
Ortamın temiz ve hijyenik olması dezenfeksiyon yapılmış anlamına gelmez. Ancak birbirlerini tamamlarlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder